زمان مطالعه :
۳ دقیقه
مسئولیت امضا کننده پشت چک

گرفتن سفته برای طلب بهتر است یا چک؟

آنچه می خوانید...

گرفتن سفته برای طلب بهتر است یا چک؟

غالبا این مطلب مورد پرسش اشخاص می باشد  که در مقابل  طلبی  که از فردی  دارند از  وی سفته  مطالبه کنند  بهتر است یا چک؟در پاسخ  به این مطلب  باید به چند نکته  توجه داشته باشید .

  • در صورتی که شما در مقابل طلبتان  چک دریافت نمایید و اگر که چک  برگشت شود (گواهینامه  عدم پرداخت صادر شود) این امر می تواند  مشمول جرم صدور  چک بلامحل تلقی  گردد  و صادر کننده  چک را  با مجازات  حبس مواجه  نماید، اما عدم  پرداخت وجه سفته به هیچ روی وصف کیفری  و مجرمانه ندارد و  فقط جنبه ی  حقوقی دارد .
  • درصورتی  که شما برای  طلب،  سفته دریافت  نمایید برای  اینکه بتوانید تامین  خواسته (به اصطلاح  عامه  توقیف  اموال)صادر  کننده سفته را دریافت کنید  می بایست  سفته  را واخواست  نمایید  که این امرمستلزم پرداخت هزینه و ابلاغ  واخواست  می باشد ، در حالیکه  در خصوص چک با دریافت گواهی عدم  پرداخت  شما قادر  به اخذ  تامین خواسته  و توقیف فوری  اموال صادر کننده چک می باشید.
  • در صورتی که شما در مقابل  طلب چک دریافت  نمایید می توانید  بدون اینکه اقدام به طرح دعوی علیه صادر کننده نمایید، از  اجرای ثبت تقاضای  صدور اجرائیه  نمایید  وحتی در قانون جدید چک  با شرایطی می توانید  از داداگاه  نیز تقاضای  صدور اجرائیه  نمایید  اما در مورد سفته، شما حتما می بایست  برای مطالبه  وجه آن  اقدام  به طرح دعوی  و اخذ  رای نمایید ، تا موفق  به اخذ  اجرائیه شوید .

 

مسئولیت امضا کننده پشت چک
مسئولیت امضا کننده پشت چک

همچنین  خیلی از افراد در رابطه  با  چک و مسئولیت های  امضای  پشت  چک از گروه حقوقی وکلای پیروز  سوال می پرسند،  سوالاتی از قبیل حکم پشت امضای چک چیست ؟ شکایت کیفری  از ضامن چک  به چه صورت باید باشد ؟ و… در ادامه  پاسخ این سوالات را بررسی می کنیم .

 

مسئولیت امضا کننده پشت چک

شخصی که پشت چک را امضا می کند به همراه فرد صادر کننده چک هر دو  مسئول پرداخت مبلغ چک هستند و دارنده چک می تواند علیه هر دو شخص دعوا مطرح کند و اگر هر کدام مبلغ چک را پرداخت کنند، دیگری از پرداخت مبلغ مبرا می شود .

البته دارنده چک برای آنکه بتواند علیه شخصی که چک را امضا کرده  دعوا مطرح کند، می بایست در مدت 15 روز از تاریخ چک، چک را برگشت بزند، چون در  غیر اینصورت فقط می تواند علیه صادر کننده چک،  دعوا مطرح کند.

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021_ 26641878 آدرس اینستاگرام

خلاصه مطلب

در اخر  می  توان  گفت، فردی که  چک  را به منظور بازگشت  وجه دریافت می کند  می تواند  به  طریق مختلف  در  صورت عدم پرداخت، شکایت  تنظیم  کند .  بسته به اینکه  فرد  برای بازگشت مبلغ خود ، سفته یا  چک دریافت می کند،  راه های قانونی متفاوتی  وجود دارد  که همگی بررسی شد .

همچنین اگر  فرد علاوه بر دریافت مبلغ چک، شخصی به عنوان ضامن،  پشت چک را امضا کند، در صورت  عدم  پرداخت ،  فرد می تواند  از دوطرف  صادر کننده و  امضا  کننده  پشت  چک  شکایت تنظیم کند .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.