زمان مطالعه :
۳ دقیقه
چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم ؟

چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم ؟

آنچه می خوانید...

چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم ؟

 

طرح صنعتی چیست و چگونه آن را ثبت کنیم ؟ بر اساس ماده 20  قانون ثبت اختراعات  و طرح های صنعتی و علائم تجاری  سال 86 هر گونه ترکیب خطوط یارنگ ها  یا هر گونه شکل سه بعدی با خطوط، رنگ ها و یا بدون آن، به گونه ای که ترکیب به شکل یک فرآورده صنعتی  ویا محصولی  از صنایع دستی  را تغییر دهد ، طرح صنعتی  گفته می شود .

در یک طرح صنعتی  تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییر ظاهری، مشمول حمایت از این قانون نمی باشد .

همانگونه که این ماده به صراحت بیان می کند، طرح صنعتی شامل جنبه ظاهری و شکل محصولات می گردد و ارتباطی به جنبه فنی آن ها ندارد، و بر اساس ماده 21  همان قانون طرح  صنعتی زمانی قابل ثبت است که جدید و یا اصیل باشد .

بنا براین به عنوان مثال اگر  شما یک مبلمان که دارای طرحی جدید می باشد  را طراحی نمایید، می توانید آن را به عنوان طرح  صنعتی ثبت نمایید  و دیگر تولید کنندگان  مبلمان نمی توانند طرح صنعتی ثبت  شده شما را تولید نمایند .

چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم ؟
چگونه طرح صنعتی را ثبت کنیم ؟

هزینه ثبت طرح صنعتی

هزینه ثبت طرح صنعتی به چه مواردی بستگی دارد ؟

  • هزینه های دولتی مثل حق ثبت 5 ساله و سایر هزینه های مرتبط
  • هزینه های روزنامه رسمی و پستی ، که این هزینه ها، غالبا نسبت به حجم درخواست شما متغیر می باشد .
  • هزینه های حق الوکاله، در این مورد خاص بستگی به نوع  انتخاب،وکیل درخواستی شما و سوابق  وکیل دارد و کاملا متغیر است . معمولا کارشناسان  بعد از مشاوره رایگان با توجه  به درخواست های شما هزینه ها را محاسبه می کنند .

توصیه می گردد  برای تمام پرداخت ها، فاکتور رسمی با ارزش افزوده را  دریافت کنید  تا  در  مراحل بعدی دچار مشکل نشوید .

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021_ 26641878 آدرس اینستاگرام

شرایط حمایت از طرح صنعتی

لازم است تا طرح صنعتی اصیل و جدید باشد، منظور از اصیل و  جدید بودن این است که  طرح ارائه شده نباید  قبل از این در هیچ جای جهان  افشا شده باشد، زیرا دیگر امکان ثبت  طرح وجود ندارد.

در دوره های قبل  برای صنایع  پیش بینی نشده باشد،  در صورتی که طرح صنعتی ارائه شده برای افراد  در صنعت  شناخته شده باشد، دیگر  طرح شما قابلیت ثبت نخواهد داشت .

طرح صنعتی ارائه شده ، نباید  با  موازین و  شئونات اسلامی  مغایرت داشته باشد . اگر طرح صنعتی ارائه شده شما با موازین  اسلامی  کشورتان مغایرات داشته باشد، امکان ثبت آن وجود ندارد .

این ها  تنها بخشی از  نکات قابل توجه در  ثبت طرح های صنعتی است،  شما می توانید  برای کسب اطلاعات  بیشتر در این زمینه  با گروه حقوقی وکلای پیروز مشورت کنید .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.