زمان مطالعه :
۳ دقیقه
نحوه رفع سوءاثر از چک های برگشتی

نحوه رفع سوءاثر از چک های برگشتی

آنچه می خوانید...

نحوه رفع سوءاثر از چک های برگشتی

چگونه از چک بلامحل رفع سوء اثر می شود ؟پس از آنکه دارنده چک موفق به وصول مبلغ به علت کسری موجودی نگردد و تقاضای درج کسری را در سامانه یکپارچه بانک مرکزی نماید با فاصله 24 ساعت هرگونه برداشت از هر نوع حساب صادرکننده غیر ممکن می گردد بعلاوه بسیاری از محرومیت های دیگر نیز شامل وی می شود. اما پرسشی در اینجا مطرح می شود که پس از ثبت سواثر چک در سامانه ،صادرکننده چگونه میتواند از آن رفع سواثر نماید ؟

در پاسخ باید گفت که 6 راه برای رفع سواثر چک بلامحل وجود دارد و چنانچه به هیچکدام از آنها عمل نشود سواثر چک باقی  و تمام تراکنش های مالی صادرکننده مبتنی بر نظام بانکی قفل می ماند.

نحوه رفع سوءاثر از چک های برگشتی
نحوه رفع سوءاثر از چک های برگشتی

6 راه رفع سواثر به شرح ذیل می باشد :

  1. 1. میزان کسری چک به حساب جاری بانک محالٌ‌عليه واريز و درخواست مسدودی آن شود.
  2. 2. صادرکننده‌، لاشه ی چک را به بانک محالٌ‌عليه تسلیم کند که به معنای پرداخت مبلغ چک است.
  3. 3. دارنده‌ي چک به صادرکننده رضايت‌نامه‌ي رسمي (محضری) بدهد.
  4. 4. صادرکننده‌ي از مراجع قضايي يا ثبتي نامه‌‌ي رسمي را به بانک ارائه دهد که نشان‌دهنده‌ي اتمام عمليات اجرايي باشد.
  5. 5. صادرکننده‌ حکم قضايي به بانک ارائه دهد که نشان‌دهنده‌ي بدهکار نبودن او در خصوص آن چک باشد.
  6. 6مدت سه سال از تاريخ صدور گواهي عدم پرداخت گذشته باشد و در اين مدت دارنده‌ چک هيچ اقدام قضایی عليه صادرکننده نکرده باشد.

 چه امتیازاتی از صادر کننده چک بلامحل سلب و چه محرومیت هایی شامل وی می شود ؟

برای جلوگیری از صدور چک های بلامحل یعنی چکی که در موعد پرداخت قابل وصول نباشد قانونگذار در ماده 5 قانون صدور چک محرومیت هایی را برای صادرکننده این چک ها در نظر گرفته است که میتواند مشکلات زیادی را در روند کسب و کار و امور جاری وی ایجاد نماید لذا میتوان گفت این ضمانت اجراها ، بازدارنده خوبی در این زمینه می باشند.

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

این محرومیت ها عبارتند از :

  1. هيچ‌گونه حساب جديدی براي وي افتتاح نمی شود و کارت بانکي جديد نيز براي او صادرنخواهد شد.
  2. همه حساب‌ها و کارت‌هاي بانکي و مبالغی که صادرکننده چک بلامحل نزد بانک يا مؤسسه اعتباري داشته باشد به ميزان کسري مبلغ چک مسدود می شود.
  3. هيچ‌گونه تسهيلات بانکي به او پرداخت نمی شود و هيچ ضمانت‌نامه‌ ارزي يا ريالي به نفع وی صادر نمی گردد.
  4. هيچ‌نوع اعتباری اعم از ارزي يا ريالي براي وي گشوده نخواهد شد.

البته باید توجه داشت که تمامی این محرومیت ها به شرط درخواست دارنده چک مبنی بر درج کسری حساب در سامانه یکپارچه بانک مرکزی محقق خواهد شد و اعمال محرومیت ها نیز پس از گذشت 24 ساعت از درج در سامانه مذکور عملیاتی می گردد. ممکن است منظور قانونگذار از قرار دادن فرجه 24 ساعته باز نگه داشتن مسیر برای ادای دین توسط صادرکننده چک بلامحل قبل از اعمال هر محرومیتی باشد چرا که رفع سواثر از چک بلامحل آسان نیست و در این مدت تمامی فعالیت های مالی صادرکننده متوقف می شود که مطمئنا زیان بیشتری به وی وارد می آورد.همچنین شما می توانید با مطالعه مطلب قانون جدید صدور چک از قوانین جدید مربوط چک مطلع شوید .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.