زمان مطالعه :
۲ دقیقه

میزان ارث زن و شوهر از یکدیگر

آنچه می خوانید...

میزان ارث زن و شوهر از یکدیگر به چقدر است؟

میزان ارث شوهر از همسر متوفی خود در صورتیکه زن فاقد فرزند باشد نیمی از ماترک ( ارثیه) می باشد و در صورتیکه زن دارای فرزند باشد یک چهارم ماترک می باشد که  شوهراز تمامی اموال منققول و غیرمنقول به جای مانده ارث می برد .

میزان ارث زن و شوهر از هم
میزان ارث زن و شوهر از هم

میزان ارث زن از شوهر در صورتیکه شوهر فاقد فرزند باشد یک چهارم و در صورتیکه دارای فرزند باشد یک هشتم ماترک می باشد و در صورتیکه مرد دارای همسران متعدد باشد یک چهارم یا یک هشتم فوق به مساوی بین آنها تقسیم می شود . ضمنا  در صورتیکه مرد متوفی فاقد فرزند بوده باشد یک چهارم از کلیه اموال ( منقول و غیر منقول ) به  زن  تعلق می گیرد اما در صورتیکه متوفی فرزندی داشته باشد یک هشتم از اموال منقول واز قیمت اموال غیر منقول به زن   ارث می رسد و نه از عین آنها مگر اینکه  ورثه از پرداخت قیمت اموال غیر منقول خودداری نمایند که دراینصورت زن از عین اموال غیر منقول نیز ارث خواهد برد.

همچنین در صورتیکه زن هیچ وارث دیگری غیر از شوهر نداشته باشد شوهر تمامی ماترک زن متوفی را به ارث می برد اما زن در صورتیکه شوهر هیچ وارث دیگری غیر از او نداشته باشد همان یک چهارم خویش را می برد و اختیار بقیه اموال شوهر متوفی با حاکم می باشد .

در صورتی که در مورد مسائل ارث نیاز به راهنمایی و مشاوره یک وکیل خوب در تهران دارید، می توانید با کلیک در این قسمت با گروه حقوقی وکلای پیروز ارتباط برقرار کنید.

گروه حقوقی وکلای پیروز، قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
شماره تماس : 26641878-021
آدرس: ولنجک نبش خ هجدهم برج خلیج فارس، طبقه چهارم واحد ۴۰۵

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.