زمان مطالعه :
۴ دقیقه
مفسد فی الارض کیست؟

مفسد فی الارض کیست؟

آنچه می خوانید...

مفسد فی الارض کیست؟

مفسد فی الارض کیست؟ چه مجازاتی برای مفسد فی الارض تعیین شده است ؟  ارتکاب جرم گسترده علیه توده ها ، جنایات علیه میهن یا امنیت خارجی، گسترش شایعات و یا بیان سخنان توهین آمیز، سوءاستفاده مالی در امور کشور،   گسترش مواد خطرناک و سمی ، ایجاد فاحشه خانه یا مشارکت در عملیات آنها ، ایجاد اختلال گسترده در نظم عمومی ، ایجاد خطرات امنیتی یا وارد آمدن صدمات جسمی قابل توجهی به افراد یا آسیب رساندن به خصوصیات عمومی یا خصوصی، فساد و تخلفات اخلاقی گسترده همگی از جرایم مفسد فی الارض می باشد . اگرشما هم شناخت کافی در رابطه با مجازات برای مفسد فی الارض  ندارید و نمی دانید به چه شخصی مفسد فی الارض گفته می شود  بهتر است ادامه مطلب را مطالعه کنید، گروه حقوقی وکلای پیروز به بررسی این موضوع می پردازند .

مفسد فی الارض کیست؟

بر اساس قانون مجازات اسلامی، هرکس به طور گسترده، مرتکب جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، نشر اکاذیب، اخلال در نظام اقتصادی کشور، احراق و تخریب، پخش مواد سمی و میکروبی و خطرناک یا دایر کردن مراکز فساد و فحشا یا معاونت در آنها گردد به گونه ای که موجب اخلال شدید در نظم عمومی کشور، ناامنی یا ورود خسارت عمده به تمامیت جسمانی افراد یا اموال عمومی و خصوصی، یا سبب اشاعه فساد یا فحشا در حد وسیع گردد مفسد فی الارض محسوب و به اعدام محکوم می گردد .

مفسد فی الارض کیست؟
مفسد فی الارض کیست؟

مجازات مفسد فی الارض چیست؟

همان گونه که از ظاهر این ماده مشخص است می تواند طیف وسیعی از موارد را شامل شود و حتی نشر اکاذیب در صورتی که موجب اخلال شدید در نظم عمومی شود می تواند مشمول عنوان افساد فی الارض گردیده و مشمول مجازات اعدام گردد و البته چنین امری با برخی از اصول حقوق جزا مثل اصل تناسب جرم و مجازات مغایر می باشد .

مجازات سردستگی در افساد فی الارض

در صورتی که فردی سردستگی گروهی را بر عهده گیرد  که اعضای گروه به شدیدترین جرایم اقدام می کنند به حداکثر مجازات محکوم می گردد، مگر انکه بتوان جرم مرتکب شده را با دیه و یا قصاص جبران کرد . زمانی که عنوان مفسد فی الارض بر سر دسته گروه اطلاق داده شود، فرد به مجازات محارب  محکوم می گردد .

منظور ازسردستگی، ادراه، طراحی و سازماندهی گروه مجرمانه است . این گروه می تواند ازسه نفر یا بیشتر از آن  تشکیل شده باشد، که اهداف آن ارتکاب جرم می باشد .

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

سر دسته گروه در جرایم تعزیری

مجازات سر دسته گروه، بر طبق حداکثر مجازات شدید ترین جرمی است که، اعضای گروه به دلیل اهداف همان گروه انجام داده اند، محاسبه می گردد .

حتی اگر ارتکاب جرایم را بتوان با دیه و یا قصاص جبران کرد ، مجازات برای سر دسته گروه  به صورت حداکثر جرایم حد و دیه محاسبه می گردد .

جرایم رایانه ای

منظور از این جرایم شامل این می شود که هر فردی با استفاده از سیستم رایانه ای و یا مخابراتی محتویات مستهجن را تولید و آن را منتشر کند، این شامل ذخیره و نگهداری داده نیز می گردد . در این شرایط فرد مجرم به پرداخت پنچ یا چهار میلیون ریال و یا حبس از نود و یک روز تا دو سال محکوم می گردد .

افساد فی الارض در جرایم اقتصادی

بر طبق قانون 526 مجازات اسلامی، در صورتی که اسناد بانکی و یا اسکناس های داخلی و یا خارجی را تنها به منظور بر هم زدن امنیت سیاسی ، اجتماعی و نظامی وارد کشور کند و یا با دانستن به جعلی بودن آن ها از آن ها استفاده کند، فرد مفسد شناخته می شود، حتی اگر  به عنوان محارب شناخته نشود  هم به حبس از 5 تا بیست سال محکوم می گردد . در نتیجه می توان گفت، ممکن است جرایم اقتصادی آنچنان گسترده باشد  که به فرد مفسد فی الارض اطلاق داده شود و  طبق آن برای مجازات رفتار شود .

آیا  دلار فروش و یا سکه فروش هم مفسد فی الارض شناخته می شوند؟

اخیرا حکمی صادر شد بر طبق اینکه برخی از دلار فروشان و سکه فروشان  متهم به گران شدن ارز هستند و به عنوان مفسد فی الارض شناخته می شوند .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.