زمان مطالعه :
۵ دقیقه
مراحل قانونی استرداد جهیزیه

 مراحل قانونی استرداد جهیزیه

آنچه می خوانید...

 مراحل قانونی استرداد جهیزیه

در این مقاله برآنیم بسیاری از اطلاعاتی که در زمینه جهیزیه و نحوه استرداد آن وجو دارد را در اختیار تان قرار دهیم. امید است که با مطالعه این مقاله بخش عمده ای از سوالات شما پاسخ داده شود و بتوانید با نگاهی عمیق و دقیق نسبت به این موضوع اقدامات قانونی درستی داشته باشید.

جهیزیه چیست؟

هنگامی که با این سوال مواجه شدید احتمالا  با لبخندی تمسخر آمیز زیر لب زمزمه کردید چه کسی نمی داند که جهیزیه چیست؟

اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که جهیزیه در قانون مدنی هیچ مفهومی ندارد و صرفا برای امکان رسیدگی به آن قوانینی تدوین شده است و نیز تعریفی دم دستی و عامیانه برای آن ارائه می کنند تا بتوانند اقدامات لازم را براساس آن تعریف داشته باشد.

تعریفی که برای جهیزیه ارائه شده است این تعریف است که:

کلیه وسایل منقولی که از سوی خانواده زوجه ( دختر) بر اساس سنت و عرف خانواده ها داده می شود و زوجه آن را با خود به خانه شوهر می آورد.

 مراحل قانونی استرداد جهیزیه
مراحل قانونی استرداد جهیزیه

مراحل قانونی استرداد جهیزیه

مراحل قانونی استرداد جهیزیه بدین منوال است که زن دادخواست استرداد جهیزیه را تنظیم می کند و آن را به شورای حل اختلاف  تقدیم می کند. سپس بعد از بررسی هایی لازم  دستور صادر می شود که زن همراه یک مامور برای باز پس گیری جهیزیه به خانه مرد برود و تمامی وسایلی که برای خودش است و نیز در لیست سیاهه آمده است را با خود ببرد.

اگر زنی وسیله ای را همراه با جهیزیه خود ببرد ولی مرد ادعا کند زن سرقت کرده و آن وسیله از سوی مرد خریداری شده بوده و  نیز در لیست سیاه موجود نباشد مرد به راحتی می تواند علیه زن شکایت کند و مدعی شود سرقتی صورت گرفته است.

نکاتی قانونی در خصوص جهیزیه که باید مردان و زنان در نظر داشته باشند

  • یکی از نکاتی که زنان و همسرانشان باید در نظر بگیرند این است که اگر درطول زندگی مشترک تمامی وسایل و یا بخشی از وسایلی که به عنوان جهیزیه در ابتدای زندگی از سوی خانواده دختر داشته شده است ازبین برود مرد هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد مگر اینکه مرد علت از بین روفتن آن وسیله خاص شده باشد.
  • زن هر زمانی که بخواهد می تواند وسایل جهیزیه خود را از منزل مرد به هرکجا که صلاح می بیند منتقل کند. در واقع زن مالکیت تام و کاملی بر روی وسایل جهیزیه اش دارد و برای انتقال آن هیچ نیازی به اجازه شوهر ندارد. و مرد نمی تواند مانعی برای او باشد.
  • حتی زنان می توانند وسیله جهیزیه خود را به فروش برسانند و هزینه آنها را برای خود بردارند.
  • یکی از هشدار هایی که به زنان داده می شود این است پیش از ازدواج و در همان زمانی که زندگی مشترک را آغاز می کنند حتما لیستی از تمامی وسایلی که با خود به خانه همسرشان می برند تهیه کنند. این لیست که در زبان عامیانه سیاهه نامیده می شود در هنگام جدا شدن نقش موثری را ایفا می کند. بدین معنا که اگر در هنگام طلاق همسر به هردلیل ادعا کند که وسایلی که زن درخواست می کند برای خودش نیست مراحل دادگاهی کمی پیچیده تر می شود و شوهران بسیاری هستند که از این طریق می خواهند زن خود را آزار دهند درحالیکه می دانند وسایل درخواست شده برای خود زن است.
  • لیست سیاهه که در آن تمامی اقلام جهیزیه آورده شده است باید از سوی همسر امضا شود درغیر این صورت هیچ گونه اعتبار قانونی ندارد. و دادگاه نمی تواند بر اساس آن اقدامی قانونی انجام دهد.
  • از دیگر نکاتی که باید گفت این است که مرد می تواند به راحتی از جهیزیه زن استفاده کند و عملی غیر قانونی نیست ولی اگر پس از طلاق مشخص گردد که یکی از وسایل را از بین برده است باید غرامت آن را بپردازد.

نحوه پرداخت مهریه بیش از 110 سکه

در این بخش تصمیم داریم گریزی به مبحث مهریه داشته باشیم و مختصراً عباراتی را در زمینه نحوه پرداخت مهریه بنگاریم. زیرا که بسیاری از زنانی که در شرف طلاق هستند متاسفانه آگاهی های چندانی در زمینه تحصیل حقوق اقتصادی و مالی خود از جمله جهیزیه و مهریه ندارند.

مهریه جزء دارایی های زنان است و آن بخش از مهریه هایی که عندالمطالبه محسوب می شوند هر زمانی که از سوی زن مطالبه شود باید مرد تمامی مهریه را به وی بدهد حتی اگر طلاق اتفاق نیفتاده باشد.

مهریه در صورتی که مرد توانایی بازگرداندن آن را داشته باشد باید تماما یکجا بازگردانده شود. ولی گاها مشاهده شده است به جهت عدم توانایی مرد در پرداخت مهریه داداگاه بنا بر میزان توانایی و مال و دارایی مرد مهریه را قسط بندی کرده و مرد مکلف می شود که در هرماه بخشی از مهریه را که از سوی دادگاه تعیین شده است به زن بدهد.

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

وکیل خوب در تهران

از سوالاتی که زنان و دختران جوان به کرّات می پرسند این است که به یک وکیل خوب در تهران چگونه می توان دسترسی یافت. برای پاسخ گویی به این سوال باید بگوییم خوشبختانه شاهد فعالیت گسترده ی وکلایی هستیم که با عنوان وکیل خوب در تهران مورد اعتماد و یقین بسیاری از افراد هستند و می توان در مسائل حقوقی به راحتی به آنها اعتماد کرد و روند اداری و حقوقی خود را به آنها سپرد. از همین رو با اندکی پرس و جو می توان یکی از این وکلای خوب و برتر کشوری را به عنوان وکیل خود برگزید.

نتیجه گیری

در پایان در مقام سخن آخر باید بگوییم که پیش از آنکه اقدامات قانونی را برای استرداد جهیزیه انجام دهید با یک وکیل خوب در تهران مشورت های لازم را داشته باشید سپس تمامی مدارک لازم را برای تقدیم به دادگاه آماده کنید تا مراحل قانونی سرعت بیشتری داشته باشد.

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.