زمان مطالعه :
۶ دقیقه
چک سرقتی

مراحل اقدام برای چک های سرقتی و مفقودی

آنچه می خوانید...

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برگه چک خود را گم کرده باشید و یا طی سرقتی چک خود را گم کرده اید. احتمالاً در ابتدا از نگرانی سردرگم خواهید شد. اما نگران نباشید زیرا طبق مادّه 14 قانون، راه حل برای آن وجود دارد. شاید اولین سوالی که از خود می پرسید این باشد که آیا برگه چک سرقتی یا مفقود شده از نظر مالی ارزشی دارد، یا آن که چطور می توان جلوی نقد شدن چک سرقت شده را گرفت. با وکلای پیروز در این مطلب همراه باشید تا بررسی بیشتر این پرسش ها بپردازیم.

مراحل اقدام برای چک مسروقه یا مفقودی

در صورتی که چکتان به هر دلیل دست فرد دیگری قرار دارد و می خواهید جلوی نقد شدن آن را بگیرید، می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:
1) دستور عدم پرداخت وجه چک به بانک
طبق مادّه 14 قانون صدور چک، فرد صادر کننده چک یا ذی نفع و یا قائم مقام قانونی او باید به صورت کتبی به بانک دستور دهد که به دلیل مفقود شدن چک، کلاهبرداری، جعل چک و سایر جرم ها وجه چک پرداخت نشود. بانک بعد از آن که فرد دستوردهنده را احراز هویت نمود، نسبت به عدم پرداخت آن دستور می دهد و در صورتی که فردی آن را به بانک ارائه دهد، بانک با ذکر علت نسبت به عدم پرداخت آن اقدام می نماید.
اصطلاح ذینفع به کسی اطلاق می شود که چک به نام او صادر شده و یا به نام او ظهر نویسی شده و یا به او واگذار شده و در وجه حامل به نام او است.
در ضمن در صورتی که دستور عدم پرداخت به بانک از سوی صادر کننده چک و به درخواست ذی نفع باشد، صادر کننده چک باید درخواست ذینفع را نیز به صورت کتبی و با امضای وی ارائه نماید تا از بروز مشکلات قانونی احتمالی جلوگیری شود.

2) مراجعه دستور دهنده به مراجع قضایی در مدت یک هفته
در مرحله دوم، دستور دهنده به عدم نقد شدن چک باید ظرف یک هفته به مراجع قضایی یعنی دادسرا یا شورای حل اختلاف مراجعه نماید. پس از اعلام مفقودی و تشکیل پرونده، دستوردهنده گواهی لازم برای مفقودی چک را از مرجع قضایی دریافت می کند.

3) ارائه گواهی دریافت شده به بانک
بعد از آن که فرد با مراجعه به مرجع قضایی گواهی لازم را اخذ نمود، موظف است ظرف یک هفته گواهی اعلام مفقودی خود را به بانک اعلام نماید. اگر در مدت مذکور، این گواهی به بانک ارائه نشود، بانک بعد از گذشت یک هفته می تواند از محل موجودی به دارنده چک، وجه چک را پرداخت نماید.

آیا چک سرقتی ارزش مالی دارد؟

اولین پرسشی که برای شما بعد از گم کردن چک یا به سرقت رفتن آن پیش می آید این است که آیا برگه چک برای فرد دیگری ارزش مالی دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت که اگر چک سرقتی یا مفقوده نوشته شده و تکمیل باشد و یا امضا شده باشد، برای فرد دیگری غیر از خودتان که آن را در اختیار دارد، مانند اسکناس عمل می کند و همان میزان مبلغی که در آن نوشته شده است، دارای ارزش مالی است. اگر چک نوشته و امضا نشده باشد، علاوه بر قیمت برگه خود چک، با تکمیل و امضا ارزش مالی پیدا می کند.
اما خوشبختانه طبق مادّه 14 قانون چک، فرد صادر کننده چک یا نماینده قانونی آن ها می تواند به صورت کتبی سرقت، کلاهبرداری، خیانت در امانت و دیگر جرایم را اعلام کند و به بانک دستور عدم پرداخت وجه چک را بدهد.

چک سرقتی

چند نکته مهم

• اگر صادر کننده گواهی، شورای حل اختلاف باشد، فقط در صورتی که چک مفقودی باشد باید به شورا مراجعه کرد. در صورتی که جرایمی مانند جعل چک، کلاهبرداری، سرقت، خیانت در امانت و جرایمی این چنینی اتفاق افتاده باشد باید به دادسرا مراجعه نمایید. با مراجعه به دادسرا باید شکایت کیفری خود را مطرح نمایید و در مهلت اعلامی، شکایت کیفری را به بانک ارائه نمایید.
• دارنده چک می تواند در صورت هر گونه مغایرت، علیه فردی که دستور عدم نقد شدن چک را داده است، شکایت کند. اگر ادعایی خلاف این موضوع اثبات شود، دستور دهنده علاوه بر مجازاتی که در مادّه 7 قانون صدور چک معین شده است، می تواند دارنده چک را به کلیه خسارات وارده محکوم نماید.

در صورت بروز هر گونه مشکل حقوقی در خصوص چک اعم از سرقت چک، کلاهبرداری، خیانت در امانت و … می توانید با مشاوره با بهترین وکیل مشکل را به صورت قانونی رفع نمایید.

پاسخ به سوالات متداول شما

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.