زمان مطالعه :
۲ دقیقه

آیا زن یا شوهر در صورت خیانت همسر می تواند وی را به قتل برساند؟

آنچه می خوانید...

آیا زن یا شوهر در صورت خیانت همسر می تواند وی را به قتل برساند یا مجروح نماید ؟

به موجب ماده ۶۳۰ قانون مجازات اسلامی  (( هرگاه مردی همسر خود را در حال زنا با مرد اجنبی مشاهده کند و علم به تمکین زن داشته باشد، می ‏تواند در همان حال آنان را به قتل برساند و در صورتی که زن مکره باشد، فقط مرد را می‏تواند به قتل برساند. حکم ضرب و جرح نیز در این مورد مانند قتل است . )). در ادامه مطلب به بررسی بیشتر موضوع خیانت به همسر و حکم قتل آن می پردازیم.

در این ماده چند مطلب قابل توجه می باشد یکی اینکه رابطه زن با مرد بیگانه می بایست به صورت آمیزش جنسی باشد تا مشمول این حکم قرار گیرد. بنابراین هر نوع رابطه دیگری با مرد بیگانه (بوسیدن ، درآغوش گرفتن و … ) نمی تواند مشمول این حکم قرار گیرد و دیگر اینکه مرد علم به تمکین زن داشته باشد و به عبارت دیگر زن از روی میل و اختیار خود این عمل را انجام داده باشد و مطلب دیگر اینکه این حکم فقط مختص شوهر است و پدر و برادر زن حتی اگر وی را چنین وضعیتی مشاهده کنند، حق قتل وی را ندارند .

این حکم در خصوص زن نسبت به شوهر صادق نمی باشد در واقع اگر زنی ، شوهر خود را در حال زنا با زن اجنبی ببیند حق قتل یا مجروح ساختن وی را ندارد .

گروه حقوقی وکلای پیروز، قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
شماره تماس : 26641878-021
آدرس: ولنجک نبش خ هجدهم برج خلیج فارس، طبقه چهارم واحد ۴۰۵

در صورتی که در زمینه مشکلات خانوادگی و مشکلات حقوقی نیاز به مشاوره با یک وکیل خوب در تهران دارید، اینجا را کلیک کنید.

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *