زمان مطالعه :
۷ دقیقه
قانون جدید صدور چک

قانون جدید صدور چک

آنچه می خوانید...

چک برگشتی در قانون جدید چگونه است؟ قانون جدید صدور چک چگونه است؟ چک به عنوان وسیله پرداخت نقدی می باشد، اما نیاز بازار و اشخاص مختلف برای پرداخت وعده دار با کمک چک، باعث شد که در دهه های گذشته قانون گذار، اجازه این را صادر کند که از چک به عنوان وسیله پرداخت های آتی هم استفاده شود، هر چند با ضمانت اجرایی های کمتر، اما این عمل سبب کاهش ارزش مبادلاتی چک می شود، دلیل آن هم در این بود که توانایی افراد مختلف برای پرداخت مبالغ چک متفاوت است.

برگشت چک

برگشت ارزش مبادلاتی چک در بازار، یکی از اهدافی است که قانون گذار دنبال می کند. زیرا چک سند تجاری نیست که با  اسناد تجاری  مشابه خود قابلیت جایگزینی داشته باشد. نهایتا  قانون گذار در سال 97 طرحی را تثبیت کرد که اصلاح قوانین چک را در پی داشت. هر چند این قانون همچنان با ایرادات شورای نگهبان دست و پنجه نرم می کند، اما  امکان تصویب آن بسیار بالاست و نوآوری های قابل توجهی در این قانون مدنظر قرار گرفته اند. اولین مسئله که در قانون یک هم آماده، مشمول قانون چک نسبت به چک های الکترونیکی می باشد و علاوه بر آن استفاده از سامانه های فراگیر در خصوص چک قابل توجه است. در ادامه به بررسی یکی از امتیازاتی که اصلاحیه ی جدید قانون صدور چک، در سال 1397 برای چک در نظر گرفته است، می پردازیم. در قانون جدید می توان چکی که برگشت خورده می شود و در حقیقت بلامحل است و در حساب بانکی ذکر شده، هیچ پولی وجود ندارد را مستقیما درخواست اجرائیه آن را خواست. بدون اینکه وارد رسیدگی قضایی شود و مرحله بدوی دادگاه و تجدید نظر را پشت سر گذاریم.

 

نکته مهم این است که، شروط خاصی وجود دارد برای  اینکه بتوان از این روش استفاده کرد:

شرط اول اینکه نباید در چک  هیچ شرطی گذاشته شود، به بیان دیگر چک نباید مشروط باشد.

شرط دوم، چک بابت تضمین کاری نباید داده شود، یعنی درچک نباید درج شده باشد که چک بابت تضمین داده می شود.

شرط سوم، حساب توسط صاحب حساب نباید مسدود شده باشد، در صورتی که این سه شرط وجود نداشته باشند، فرد می تواند چکی که برگشت می خورد را مستقیما و بدون واسطه درخواست اجرا آن را داشته باشد و به مرحله اجرا  برساند و در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف خود برسد.

به یاد داشته باشید که مشاوره حقوقی با بهترین وکیل در زمینه صدور چک، گرفتن سفته، چک های سرقتی و…. به شما کمک شایانی می کند.

صدور اجرائیه در قانون جدید بدون نیاز به حکم دادگاه چگونه است؟

یکی از تغییرات مهمی که قانون  جدید چک وجود داشته است، اجرائیه چک بلامحل بدون نیاز به حکم دادگاه می باشد. در قانون سابق برای اجرای چک، نیاز به طرح دادخواست و پرداخت هزینه های دادرسی  برای صدور  اجرائیه  با کمک مراجع قضائی بود. اما در قانون جدید صدور چک در بیشتر موارد بدون نیاز به تقدیم دادخواست، پرداخت هزینه و رسیدگی مستقیما امکان تقاضای اجرای چک وجود دارد.

شرایط ارائه دسته چک در قانون جدید

بر طبق قانون جدید چک، سعی بر این شده است با کمک راهکار هایی از نقض تعهد دارنده دسته چک تا حد قابل توجهی جلوگیری کرد. در نتیجه  قبل از ارائه دسته چک به داوطلبان صدور دسته چک، اعتبار سنجی و هویت سنجی شوند تا افرادی که سابقه خوب مالی  ندارند، نتوانند دسته چک تهیه کنند. بر طبق قانون جدید چک، تمام بانک ها موظف به ارائه دسته چک به مشتریان خود،  تنها از طریق سامانه الکترونیکی دسته چک بانک مرکزی می باشند. با کمک این سامانه می توان صحت مشخصات متقاضی برای دریافت چک را با کمک سامانه نظام هویت سنجی الکترونیک بانکی تایید کرد، و در آخر با توجه به نبود ممنوعیت قانونی، سقف اعتبار مجاز متقاتضی برای دریافت دسته چک محاسبه و تایید گردد.

محدودیت های بانکی برای دارنده حساب چک برگشتی در قانون

بعد از برگشت خوردن چک، در سامانه بانک مرکزی ، تمام مراتب را به صورت برخط  به تمامی بانک ها و حتی موسسات اعتباری گزارش می دهند. و بعد از گذشت 24 ساعت از  برگشت چک، تمامی بانک ها  مکلف هستند تا برطرف نمودن رفع سو از چک، برای فرد دارنده چک  اعمال کنند، از جمله این ها شامل:

 عدم افتتاح حساب جدید و کارت های بانکی

تمامی حساب ها و کارت ها بانکی دارنده حساب مسدود گردند.

برای فرد دارنده حساب چک، امکان گشایش اعتبار اسنادی ارزی و یا ریالی وجود ندارد.

عدم ارائه ضمانت  نامه های ارزی، ریالی و هر گونه تسهیلات بانکی

این شرایط  برای فرد صاحب حساب  اعم از شخص حقیقی و یا  حقوقی صادر می گردد و تمام این ممنوعیت ها علاوه بر دارنده حساب برای نماینده وی نیز صادر می گردد.

قانون جدید در پشت نویسی چک

پشت نویسی چک های عادی فقط تا  تاریخ 20 آذر 1399 مجاز است، از ابتدای دی ماه 1399 پشت نویسی فیزیکی چک ممنوع می شود و پس از این تاریخ انتقال چک صرفا از طریق سامانه الکترونیکی بانک مرکزی قابل انجام است. در صورتی که چک ها در این سامانه ثبت نگردند دارنده آن ها به عنوان صاحب چک شناخته نخواهند شد. چک های تضمینی از ابتدای سال 1398 مشمول این قانون می باشند.

پاسخ به سوالات متداول شما

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.