زمان مطالعه :
۴ دقیقه
قانون اثبات زنا

قانون اثبات زنا

آنچه می خوانید...

قانون اثبات زنا

زنا از جرایمی است که قانون گذار با در نظرگرفتن قواعد شرعی و تعیین مجازات  از منابع فقهی و قرآن آن را به صورت قانون تعریف کرده است . انواع مختلفی از زنا وجود دارد، زنای با محارم، زنای محصنه، زنای غیر محصنه و زنای به عنف  که  برای هر کدام از آن ها قانون جداگانه ای در نظر گرفته شده است، اما برای همه انواع زنا یک راه اثبات وجود دارد .

از آنجا که  تهمت به زنا به شخصی زده نشود، قانون  برای اثبات آن راه  بسیار سختی را در نظر گرفته است،  تا افراد  نتوانند بی دلیل و یا به دلیل خصومت شخصی، به شخص تهمت زنا بزنند . اثبات زنا از طریق شهادت، علم قاضی و اقرار خود  شخص انجام می شود .

زنا به محارم

این نوع زنا با افراد هم خون،محرم و نسبی انجام می شود . زنا با خواهر، برادر، عمه ، خاله، دایی ، عمو، پدربزرگ  از این نوع هستند . از انجا که این افراد نمی توانند بایکدیگر ازدواج کنند در نتیجه رابطه آن ها جرم و زنا محسوب می گردد .

قانون اثبات زنا
قانون اثبات زنا

زنای محصنه

منظور از زنای محصنه این است که فرد متاهل عمل زنا را انجام می دهد . در صورتی که در رابطه زن و شوهری مرد  اقدام به زنا کند، این نوع زنا محصن نامیده می شود  اما اگر زن شوهر دار اقدام به زنا کند زنای محصنه نام میگیرد .

زنای غیر محصنه

زنای غیر محصنه را می توان در دو دسته غیر محصنه ی فرد متاهل و زنای غیر محصنه فرد مجرد قرار داد .  منظور از زنای غیر محصنه فرد متاهل این است که فرد  به دلیل بیماری و یا حتی غیبت طولانی مدت همسراقدام به زنا می کند . اما در زنای غیر محصنه فرد مجرد ، فرد با اراده شخصی خود اقدام به زنا می کند .

زنای به عنف

زنای به عنف به این معنی است که یکی از دو طرف رابطه راضی به انجام زنا نیست و این رابطه به اجبار انجام شده است . به طور مثال  مردی به زور زنی را مورد تجاوز قرار می دهد .

آیا زن و مردی که به صورت عریان در یک مکان خلوت دستگیر شوند را می توان به جرم زنا محکوم نمود ؟

خیر برای اثبات زنا فرد می بایست در حالی عاقل ، بالغ ، قاصد و مختاراست به این موضوع  4مرتبه اقرار نموده باشد ( اقراری که تحت شکنجه و اجبار اخذ شده باشد فاقد اعتبار است ) و یا 4 شاهد مرد ( در بعضی موارد با شهادت 3 مرد و دو زن یا دو مرد و دو زن )  اثبات می گردد و شهود باید عمل ( زنا ) را دیده و مفاد شهادت آنها نیز یکسان باشد زیرا در غیر اینصورت خود آنها به عنوان قذف مجازات شده و شلاق می خورند بنابراین صرف گزارش پلیس و یا یک یا دو شاهد برای اثبات زنا کافی نمی باشد البته ممکن است قاضی متهمین را به عنوان رابطه نا مشروع مادون زنا که می تواند مجازات  تا 99 ضربه شلاق را در پی داشته اشد محکوم نماید .

اقرار خود شخص به عمل زنا

این بدان معنی است که خود شخص اعتراف به زنا کند، در این صورت  مجازات شامل او می شود . البته شخصی که اعتراف  به زنا می کند باید شرایط زیر را داشته باشد .

  • فرد اعتراف کننده باید بالغ و عاقل باشد .
  • فرد اعتراف کننده باید کاملا اختیاری و با اراده خود اعتراف کند .
  • لازم است تا فرد 4 مرتبه اعتراف کند ، حتی اگر اعتراف به زنا سه مرتبه تکرار شود مشمول مجازات نمی باشد .
  • اعتراف به زنا حتما باید در حضور قاضی دادگاه انجام شود .

شهادت به زنا

همانطور که گفته شد از دیگر راه های اثبات زنا شهادت می باشد . اما برای شهادت، قوانینی تعیین شده است .لازم است برای شهادت 4 مرد عادل که عمل زنا را خود دیده باشند، شهادت دهند و یا  3 مرد به همراه دو زن عادل و بالغ که زنا را  دیده اند. منظور از اینکه خود عمل زنا را به چشم دیده باشند این است که آلت مرد وارد آلت زن شده باشد . این شهادت عملا غیر ممکن و سخت است و تقریبا قانون گذار شرایط را برای شهادت افراد ناممکن ساخته است .

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

علم قاضی برای اثبات زنا

راه دیگر برای اثبات جرم قاضی علم خود قاضی است، این بدان معنی است که خود قاضی مطمئن باشد که این جرم انجام شده است حال به طریق مختلف. گاهی دیده می شود که فرد با کمک فیلمبرداری و عکس برداری عمل زنا را به قاضی اثبات می کند و قاضی می تواند بر مبنای همین فیلم  حکم را صادر کند .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *