زمان مطالعه :
۴ دقیقه
عواقب قانونی ترک منزل

عواقب قانونی ترک منزل

آنچه می خوانید...

عواقب قانونی ترک منزل

عواقب قانونی ترک منزل توسط همسر چیست؟متاسفانه آمار طلاق در تمام کشور ها به طرز قابل توجهی بالا رفته است. در همین بین زوجین معمولا اطلاعاتی در رابطه با روند طلاق و درخواست حق و حقوق خود ندارند، در نتیجه در زمان مراجعه به یک وکیل خوب از ترفند های نپرداختن مهریه و … سوال می پرسند ، در ادامه این مطلب گروه حقوقی وکلای پیروز عواقب قانونی ترک منزل توسط زوجین را که اکثریت زوج ها تصور می کنند، سبب نپرداختن مهریه می شود بررسی می کنیم ، اگر شما  هم با همسر خود اختلاف دارید و اطلاعات کافی در این رابطه ندارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید.

عواقب قانونی ترک منزل
عواقب قانونی ترک منزل

عواقب ترک منزل  توسط شوهر

در صورتی که زوج بدون هیچ عذر موجهی از 6 ماه تا یکسال زندگی خانوادگی را ترک کند، زن می تواند به راحتی تقاضای طلاق کند زیرا این مورد سبب عسر و حرج زن می گردد . همچنین  اگر زوج کمتر از 6 ماه متوالی یا 6 ماه متوالی  بدون  عذری  زندگی مشترک را ترک کند،  زن می تواند با اثبات به دادگاه تقاضای طلاق کند و در صورت اثبات و پذیرش زن می تواند وکیل مرد در طلاق شود . لازم به ذکر است که اگر  زوج در صورت  ترک منزل از پرداخت نفقه هم امتناع کند، زوجه می تواند با استناد به آن شکایت ترک انفاق کند .

طبق قانون 53 اگر مردی استطاعت مالی داشته باشد، اما در صورت عدم تمکین زن از پرداخت آن امتناع کند، زوج  به حبس تعزیری درجه شش محکوم می گردد.

قانون ترک منزل توسط زن

طبق قانون، زن باید در منزلی که شوهرش آماده کرده است سکونت داشته باشد، مگر آن که این اختیار به زن  داده شود . ترک منزل  توسط زوجه بدون هیچ عذر موجهی سبب ناشزه شدن زن می گردد .

در صورتی که ناشزه بودن زن از طریق دادگاه به اثبات برسد موارد زیر را در پی دارد :

هیچ نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد .

در صورت مخالفت زوج برای طلاق روند قانونی طلاق از طرف زوجه بسیار دشوار می شود.

امکان اجازه ازدواج مجدد، در صورت درخواست زوج صادر می شود .

منظور از زن ناشزه چیست ؟

زن ناشزه به زنی  گفته می شود که بدون عذر موجهی از وظایف شرعی و قانونی خود نسبت به همسرش سرباز زند .

لازم به ذکر است حتی اگر  ناشزه بودن زن به اثبات برسد  مهریه  به او تعلق می گیرد و راهی وجود ندارد تا زوجه از پرداخت مهریه امتناع کند. نشوز، ارتکاب جرم و یا حتی خیانت زن به مرد هیچ گونه ارتباطی به روند پرداخت مهریه ندارد . تنها  به زن ناشزه نفقه تعلق نمی گیرد.

در صورتی که مهریه عندالاستطاعه باشد شرایط چیست ؟

بعد از عقد نکاح، زن می تواند تمام مهریه خود را در صورت  عندالمطالبه بودن درخواست کند . اما در صورتی که در شرایط  عقد، نوع مهریه عند الستطاعه ذکر شود، با شرط اثبات استطاعت مالی زوج، زوجه می تواند مهریه خود را درخواست کند .

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

اگر یکی از زوجین یا هر دو آن ها خارج  از کشور باشد شرایط طلاق توافقی چگونه است ؟

در صورتی که هر کدام از طرفین مقیم خارج از کشور باشند، می توانند از طریق کنسول گری های ایران در خارج از کشور وکالت در طلاق رسمی را به شخصی مرد اعتمادش در ایران بسپارد .

ذکر این نکته ضروری است که تنها یک وکیل پایه یک دادگستری این امکان را دارد تا از جانب موکل در محاکم و طلاق توافقی به وکالت از دیگری اقدامات لازم را داشته باشد. به شخصی که وکالت برای طلاق برایش صادر می شود  تنها اختیار تنظیم وکالتنامه با وکیل دادگستری داده می شود.

هزینه وکیل برای طلاق

در نهایت می تواند گفت یکی از پرتکرار ترین سوالات در رابطه هزینه وکالت می باشد . این هزینه بر طبق معیار های مختلفی  سنجیده می گردد. توصیه ما به شما این است در موارد پرونده های حقوقی و طلاق بهتر است ملاک انتخاب خود برای وکیل، هزینه نباشد، تنها تخصص و تجربه یک وکیل است که می تواند تاثیر بسیار بالایی در موفقیت شما از پرونده داشته باشد . گروه حقوقی وکلای پیروز با توجه به تخصص و تجربه بالا در تمام  پرونده های حقوقی می توانند به شما در زمینه مشاوره حقوقی و  پرونده طلاق ، دعاوی ملکی و…. کمک کنند .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.