زمان مطالعه :
۴ دقیقه

طلاق صوری در قانون ایران

آنچه می خوانید...

واقعیتی وجود دارد مبنی بر اینکه در دنیا بسیاری از قرار دادهایی که وجود دارند علیرغم این که به لحاظ ظاهری کاملا بر طبق قانون منعقد گردیده اند و طرفین قرار داد مشمول تمام قوانین و تبصره های آن می شوند، اما در پس آن قرار داد های به ظاهر درست و منطبق با قانون، نیت های دیگری وجود دارد. این نیات کاملا با ظاهر قانون در تضاد هستند. به بیانی دیگر انعقاد قرارداد با اهداف دیگری دنبال شده اند. طلاق از جمله موضوعاتی است که از سوی بسیاری از زنان و مردان انجام می شود اما در این بین افرادی وجود دارند که ظاهر این احکام را عملیاتی می کنند اما در پس آن مسائل مالی، فرهنگی و یا قانونی دیگری وجود دارد. در این مطلب سعی داریم تا به موضوع طلاق صوری بپردازیم.

 طلاق صوری چیست؟

طلاق صوری به شرایطی گفته می شود که زن و شوهر به لحاظ قانونی تمامی مراحل طلاق را طی کرده اند و نام شان از شناسنامه هم برداشته شده است اما اینان صرفاً در حد ظاهر سازی این اقدام را انجام داده و پشت تمامی اقدامات قانونی و کاغذ بازی هایی که وجود دارد نیات دیگری وجود دارد.

به تعبیری بهتر گاهی زنان و مردان برای اینکه از مزایایی برخوردار شوند و مشمول امتیازاتی گردند، از یکدیگر طلاق می گیرند تا احکام افراد مجرد برای یکی از آن دو جاری شود.

 انواع انگیزه ها در طلاق صوری

انگیزه های مختلفی در طلاق صوری وجود دارد که مهم ترین آنها از این قرار است:

  • مهاجرت
  • بهره مندی از حقوق والدین برای دختران مجرد
  • اخذ شرایط برای شاغل شدن در مراکز و اداره های دولتی
  • معاف شدن از سربازی

طلاق صوری در قانون ایران

در قانون مدنی یکی از شروطی که برای صحت قراردادهای قانونی آورده است این است که قرارداد های منعقد شده صوری و ظاهری نباشند و هر دو طرف از انجام آن قرار داد کاملا رضایت داشته باشند و نیت شان چیزی جزء آن قرار داد نباشد. بنابراین زمانی که قراردادی منعقد می شود و در پس آن انگیزه های دیگری وجود دارد آن قرار داد باطل است و هیچ گونه قانونیت و مشروعیتی نخواهد داشت.

در واقع برخی از افراد زمانی که عقد قرار دادی خاص می کنند می خواهند از شرایطی که شرع برای آن قرار داد مهیا کرده است برخوردار شوند. در مواردی نیز بالعکس است. برخی از افراد قراردادی را منحل می کنند تا از مزایای عدم قرارداد بهره مند شود. برای مثال زنانی که طلاق صوری انجام می دهند اگر مجرد باشند می توانند از مستمری پدر خود بهره مند شوند. از این رو طلاق منجر به بهره مندی از حقوق پدر و نیز مشمول شدن به این قانون است که: دختران بدون سرپرست می توانند مستمری پدر را دریافت کنند.

بنابر تمامی مطالبی که تاکنون گفته شد طلاق هایی که طلاق صوری خوانده می شود باطل است زیرا قصد انجام آن چیزی جز طلاق است. گاهی مشاهده شده است زنان بعد از طلاق به زندگی با همسر خود ادامه می دهد یا اینکه صیغه های بلند مدت می خوانند.

 

 

برای ارتباط با گروه حقوقی وکلای پیروز،
شماره تماس : 26641878-021
آدرس: ولنجک نبش خ هجدهم برج خلیج فارس، طبقه چهارم واحد ۴۰۵

 

حکم شرعی طلاق صوری با انگیزه دریافت مستمری پدر

طلاق صوری همانطور که گفته شد با انگیزه های مختلفی انجام می شود. از جمله مهم ترین انگیزه های آن استفاده از حقوق پدر است.

مهم ترین نکته ای که وجود دارد این است که بر طبق فتواهایی که از سوی آیات عظام صادر شده است این مستمری ها کاملا حرام است.

از سویی اگر سازمان تامین اجتماعی بتواند آگاه شود و اثبات کند که کسی با طلاق صوری در طلب حقوق پدر است می توانند با آن فرد برخورد های قانونی داشته باشند.

 

نتیجه گیری

در پایان مهم ترین نکته ای که خواهیم آورد این است که سازمان تامین اجتماعی در چند ساله اخیر با مشکلاتی جدی در زمینه بودجه داشته است. به طوری که با توجه به رشد و گسترش طلاق های صوری و افزایش تعداد کسانی که حقوق می گیرند نمی تواند حقوق ها را پرداخت کند. از این رو بالاجبار از سایر صندوق های دولتی پول قرض می گیرد.

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.