زمان مطالعه :
۴ دقیقه
حکم ربا در قانون

حکم ربا در قانون

آنچه می خوانید...

ربای قرضی

ربا چیست؟ قانون ربا در اسلام چیست؟ برای پاسخ به این سوالات باید گفت، ربا دو گونه دارد، ربا در قرض و ربا در معامله. اگر شما هم با هر کدام از آن ها آشنایی ندارید  توصیه می کنیم ادامه مطلب را مطالعه کنید، گروه حقوقی وکلای پیروز در ادامه به بررسی پاسخ این سوالات می پردازند.

حکم ربا در قانون
حکم ربا در قانون

ربای در معامله

در صورتی که جنسی مکیل باشد و به مقداری بیشتر از همان جنس، مورد معامله قرار گیرد، در این صورت ربای معامله ای ایجاد می شود . اگر بخواهیم این نوع ربا را با مثالی بیان کنیم می توانیم بگوییم، فرض کنید 100 کیلو برنج مرغوب را به مقدار 120 کیلو برنج درجه دوم بفروشید .

ربای در قرض

در صورتی که شخصی مقداری پول به عنوان قرض به شخص دیگری بدهد اما این قرض مشروط بر این باشد که به نفع قرض دهنده باشد، نوعی ربا محسوب می گردد . به طور مثال در موعد پرداخت فردی که پولی را به عنوان قرض دریافت کرده است باید علاوه بر مقدار پول، مبلغی اضافه نیز پرداخت کند .

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

آیا توافق بر جریمه به عنوان وجه التزام تاخیر در تادیه دین ممکن است ؟

برای پاسخ به این پرسش باید ابتدا توجه نمود که میان دین و تعهد پولی و غیر پولی در این خصوص تفاوت وجود دارد برخلاف تعهد یا دین غیر پولی که میتوان برای تاخیر در انجام آن وجه التزام یا جریمه تاخیر قرار داد مانند تاخیر در انتقال سند رسمی ملک اما در دین و تعهد پولی نمیتوان چنین توافقی انجام داد علت آن هم این است که قرار دادن جریمه به هر عنوان اعم از وجه التزام و غیره در تعهد پولی به نوعی ربای قرضی محسوب می شود در واقع توافق بر هر نوع شرط زیاده در این تعهدات ممنوع است بنابراین اگر موضوع تعهد و یا دین پول و وجه رایج باشد صرفا میتوان اصل پول یا وجه را از مدیون مطالبه نمود و یا در صورت کاهش ارزش پول به علت تورم صرفا خسارت تاخیر تادیه به میزان کاهش ارزش پول مطابق شاخص تغییر سالانه بانک مرکزی را مطابق ماده 522 قاانون آیین دادرسی مدنی مطالبه نمود.

چنین توافقی بر پرداخت خسارت تاخیر دین پولی صرفا در قانون عملیات بانکی بدون ربا برای وجوه و تسهیلات اعطایی بانکها پیش بینی شده است و خارج از این قانون قابل مطالبه قانونی نمی باشد هرچند که چنین اجازه ای در این قانون هم خود محل شبهه است .

آیا وامی که همراه با بهره است نیز ربا محسوب می گردد ؟

در صورتی که وامی فرد مسلمان از غیر مسلمان درخواست کند، پرداختن ربا کاملا حرام محسوب می گردد . اما درخواست ربا از فرد غیر مسلمان بدون اشکال است .

جرم رباخواری

به طور قطعیت باید گفت جرم ربا خوری کاملا حرام است . هر گونه توافق بین ربا دهنده و رباگیرنده باطل است . اما اگر بخواهیم از نظر حقوقی این مورد را بررسی کرد می توان گفت، قرار داد ربا برای طرفین باطل است، اگر هر کدام از طرفین معامله به تعهدات خود توجه نکنند طبق قانون 190 مدنی این معامله صحیح نیست .

از لحاظ کیفری هم اگر معامله ربوی بین طرفین به اثبات برسد، جرم محسوب می گردد و مطابق با آن مجازات تعیین می گردد .

در صورتی فردی تنها به دلیل ناچاری اقدام به اخذ ربا کند، آیا همچنان مجرم شناخته می شود؟

برای پاسخ به این سوال  اینگونه می توان گفت که، فرض کنید شخصی  پولی را برای هزینه درمان  با شرط بهره از شخصی قرض می گیرد، از آنجا که در این شرط اضطرار در پرداخت ربا وجود دارد، شخص ربا گیرنده مجرم شناخته نمی شود، اما شخصی ربا دهنده به عنوان مجرم شناخته می شود .

لازم به ذکر است که اگر قرار داد ربا بین زن و شوهر و یا پدر و فرزند یا اقوامی که از یک خون و خانواده هستند منعقد شود، جرم محسوب نمی گردد .

کلام آخر

در اخر می توان گفت، ربا در قانون اسلام حرام است و از نظر کیفری مجازات هم دارد . ربا بر دو نوع کلی وجود دارد که ربای قرضی و ربای معامله می باشد. در ربای قرضی در صورتی که شخصی به دلیل شرایط و اضطرار درخواست قرض از شخصی را داشته باشد،  شخص ربا گیرنده را مجرم معرفی نمی کنند، اما در این معامله شخص ربا دهنده به عنوان مجرم شناخته می گردد .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.