زمان مطالعه :
۵ دقیقه
جریمه رانندگی بدون گواهینامه

جریمه رانندگی بدون گواهینامه

آنچه می خوانید...

گواهینامه رانندگی از الزامات نشستن پشت فرمان است. اهمیت همراه داشتن گواهینامه تا حدی است که  در قانون مدنی ایران، طبق قانون ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی، رانندگی بدون گواهینامه جرم محسوب می شود و  فرد متخلف مشمول مجازات خواهد بود. در ایران، فرد بعد از سن 18 سالگی می تواند با داشتن گواهینامه رانندگی نماید و اگر هنگام رانندگی آن را همراه نداشته باشد یا گواهینامه وسیله نقلیه دیگری را همراه داشته باشد، با مجازات مواجه خواهد شد. اما جرم رانندگی بدون گواهینامه و جرم قتل بدون گواهینامه چیست؟ با گروه حقوقی وکلای پیروز همراه باشید تا به بررسی بیشتر این مجازات بپردازیم.

رانندگی بدون گواهینامه

جرایم رانندگی بدون گواهینامه

در ابتدا باید گفت که طبق قوانین راهنمایی و رانندگی در ایران، وسایل نقلیه از جمله موتور، ماشین، اتوبوس و …  گواهینامه خاص خود را دارند و فرد باید برای راندن یک وسیله نقلیه گواهی همان وسیله را داشته باشد؛ یعنی راننده نمی تواند با داشتن گواهینامه ماشین، موتورسیکلت براند.

طبق قوانین حال حاضر ایران، اگر فردی بدون گواهینامه رانندگی کند، مجری قانون مجاز است تا برای او جریمه حبس یا جزای نقدی در نظر بگیرد. البته میزان جزای نقدی در هر سال و بر اساس قانون بودجه تعیین می شود.

گاهی نیز دادگاه می تواند مجازات ممنوعیت رانندگی را برای فرد متخلف وضع نماید. این ممنوعیت برای مدت خاصی معین خواهد شد و برای همیشه شامل حال فرد نخواهد بود. این ممنوعیت ممکن است برای مکان هایی خاص یا همه مکان ها وضع شود. برای مثال ممکن است راننده از از رانندگی در بزرگراه ها منع شود و یا مجاز به رانندگی در هیچ جایی نباشد.

طبق مادّه 4 قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی، رانندگان متخلف توسط افسران راهنمایی و رانندگی متوقف می شوند و ماشین فرد متخلف بر اساس بند ج مادّه ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی به پارکینگ پلیس راهنمایی و رانندگی منتقل می شود تا دادگاه مجازات مربوط به تخلف را وضع نماید.

نکاتی در مورد جریمه رانندگی بدون گواهینامه

  • منقضی شدن کارت گواهینامه به معنای نداشتن آن است و مشمول مجازات می شود. راننده باید بعد از پرداخت جریمه، نسبت به تمدید مجدد گواهینامه خود اقدام نماید.
  • برای رانندگان تاکسی، سن راننده باید 23 سال تمام باشد و علاوه بر آن یک سال از زمان دریافت گواهینامه آن ها گذشته باشد تا مجاز به رانندگی باشند.
تصادف بدون گواهینامه

قتل بدون در حین رانندگی بدون داشتن گواهینامه

همان طور که گفتیم، رانندگی بدون گواهینامه به معنای نقض قوانین است و فرد مشمول مجازات می شود. حال تصور کنید که فردی بدون گواهینامه اقدام به رانندگی کند و در حین رانندگی مرتکب قتل شود. در این صورت چه مجازاتی در انتظار او است؟

اگر فرد بدون گواهینامه مرتکب قتل شده باشد، اما مهارت زیادی در رانندگی داشته باشد، قتلی که او مرتکب شده قتل شبه عمد به حساب می آید و مجازات فرد فقط شامل دیه و جزای نقدی است و دادگاه با بررسی جوانب او را حداکثر به 2 ماه حبس محکوم خواهد کرد . در واقع قتلی که او مرتکب شده، ناشی از عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی نیست بلکه اتفاقی بوده است. بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که قتل بدون گواهینامه رانندگی قتل عمد محسوب می شود اما این تفکر اشتباه است.

اگر فردی بدون گواهینامه رانندگی کرده باشد و در رانندگی نیز مهارت و تجربه بالایی داشته باشد، اما به دلیل سرعت غیر مجاز و عدم کنترل سرعت موجب مرگ عابری شده باشد، قانونگذار علاوه بر پرداخت دیه و جزای نقدی، او را به بیش از 2 سال حبس محکوم خواهد کرد. دادگاه بر اساس بررسی های لازم می تواند فرد را به مدت 1 تا 5 سال از رانندگی وسایل نقلیه منع کند.

در پایان باید بگوییم که اگر دچار مشکلاتی از قبیل قتل در رانندگی شدید، می توانید با مشاوره با یک وکیل خوب در تهران برای حل آن اقدام نمایید.

رانندگی با گواهینامه تمدید نشده

تمدید نکردن گواهینامه به معنای نداشتن گواهینامه است. تمدید به موقع گواهینامه مساله بسیار مهمی است که چشم پوشی از آن می‌تواند دردسر ساز شود.

تمدید نکردن گواهینامه پس از اتمام اعتبار آن باعث می‌شود که فرد در صورت رانندگی کردن مجرم شناخته شود. کسی گواهینامه‌‌ی او منقضی شده باشد با پرداخت جریمه‌ی مربوطه گواهینامه‌اش تمدید می‌شود. جهت تمدید گواهینامه به ازای هر سال عدم تمدید گواهینامه باید مبلغی به عنوان جریمه پرداخته شود.

سوالات متداول در مورد رانندگی بدون داشتن گواهینامه

*آیا رانندگی بدون گواهینامه مجازات زندان دارد؟

فردی که گواهینامه ندارد برای بار اول به 2 ماه حبس تعریزی و جریمه‌ی نقدی مجازات می‌شود و در صورت ارتکاب مجدد به مدت 2 تا 6 ماه حبس محکوم می‌شود.

*آیا راننده بدون گواهینامه مقصر شناخته می‌شود؟

اگر کسی که گواهینامه ندارد تصادف کند، در صورت مقصر بودن و بی احتیاطی طرف مقابل مقصر شناخته نمی‌شود. با این وجود به دلیل نداشتن گواهینامه مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

*مجازات رانندگی بدون گواهینامه در سن زیر 18 سال چیست؟

مجازات رانندگی بدون گواهینامه بین افراد زیر 18 سال و افراد بالای 18 سال فرقی ندارد.

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.