زمان مطالعه :
۷ دقیقه
جرم-های-مربوط-به-کرونا

جرم های مربوط به کرونا

آنچه می خوانید...

کرونا این بلای خانمان سوز، ویروسی که به تازگی در کشور ها شیوع پیدا کرده است و همینطور ناجوانمردانه تلفات می گیرد و حال هموطنانمان را در خطر انداخته است، اجتماعی آلوده و بیماری زا توانسته جریان زندگی را مختل کند و خانواده ها، صاحبان مشاغل متحمل چه ضرر و زیان های که نشدند و نمی شوند با بحرانی که در این برهه اتفاق افتاده است باید صبورانه و محکم ایستاد و به توصیه هایی که مدام در حال انتشار هستند عمل نمود تا درگیر این اپیدمی خطرآفرین نشویم.

در خانه بمانیم نام کمپینی است که این روز ها ایجاد شده است و اعضای آن افرادی با هوش و عاقل هستند و با ماندن در خانه ها سعی می کنند از شیوع و همه گیر شدن این بیماری جلوگیری کنند. تا کنون تنها کار خیری که از عامه مردم بر میاید کمک به مراکز درمانی و حتی الامکان ماندن در خانه است، برخی این گونه به رسالت خود عمل می کنند و عده ای دیگر در جلوی خط مقدم در بیمارستان ها تمام قد ایستاده اند و جان خود را در دست گرفته اند و بی وقفه تلاش می کنند تا روزی که این بیماری ریشه کن شود. بر آن شده است تا از نظر کیفری و حقوقی هم این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.

قوانین مربوط به کرونا

جرم های مربوط به ویروس کرونا

آیا انتقال دهنده عمدی ویروس کرونا به فرد دیگر یا انتشار دهنده عمدی این ویروس در فضای عمومی را می توان مجازات کرد یا خیر؟ بر اساس قانون مجازات اسلامی، فقط بیماری های واگیر دار آمیزشی جرم محسوب می شده است، در حال حاضر هم با شیوع ویروس واگیر دار کرونا آن دسته از کسانی که ابتلا خود به ویروس مطلع هستند و ابتلا ی آن ها با تست های تشخیصی به اثبات رسیده است و به طور آگاهانه و به عمد این ویروس را در مجامع عمومی انتشار دهند شامل مواد 492 و 493 قانون مجازات اسلامی می توان مسئولیت کیفری را به فرد مذکور نسبت داد. همینطور جرم وی بنا به مواد 1 و 2 قانون مسئولیت مدنی و قاعده تسبیب ممکن است با پرداخت خسارات برطرف شود.

  • ذکر یک نکته الزامیست: با در نظر گرفتن این نکته که ابتلا به این بیماری قبل از تست های پزشکی قابل اثبات نیست و حتی در بیشتر مواقع علامتی از خود نشان نمی دهد و فرد از ابتلا به ویروس خبر نداشته باشد و در اماکن عمومی آمد و شد کند و این ویروس را منتشر کند، با توجه به اصل برائت مشمول مجازات کیفری نخواهد شد.

مجازات کیفری برای نقض کنندگان قوانین بهداشتی

یک مقام مسئول در این باره گفت: عدم رعایت توصیه های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به عنوان تهدیدی علیه بهداشت عمومی قابل تعقیب کیفری می باشد. مطابق با ماده 688 قانون مجازات اسلامی فرد خاطی تا یک سال حبس را متحمل می شود. همینطور باید در نظر داشت با توجه به ضرورتی که در حال حاضر وجود آن دارد و آن این است که سلامت افراد جامعه حفظ شود، به عنوان اقداماتی پیشگیرانه و یک وظیفه ی همگانی باید از خرید و گشت گذار های بی مورد خودداری کرد.

اخلال در نظام سلامت مردم مجازاتی در حد مجازات افساد فی الارض دارد؟!

با توجه به دستورات مقامات عالی در برخورد با اخلال گران نظام سلامت مجازاتی برای خاطیان در نظر گرفته شده است. برابر با ماده ی 286 قانون مجازات اسلامی افرادی که در راستای سلامت عمومی کاری حلاف قانون انجام می دهند، کار آن ها نه تنها جرم شمرده می شود بلکه مجازاتی در حد مجازات افساد فی الارض برای آن ها در نظر گرفته می شود. این حد از مجازات نشان از اهمیت فراوان حفظ سلامتی عموم افراد جامعه دارد. خبر خوب این که: تا کنون اخلال گران نظام سلامت که با احتکار مواد بهداشتی و لوازم مقابله با این ویروس خطرناک دست به این جنایت زده اند، دستگیر و مجازات شده اند. 

جرم های مربوط به کرونا

جمع بندی در خصوص مبحث جرم های مربوط به کرونا

با توجه به آمار های به ثبت رسیده و خبر های ناگواری که روز به روز بر تعداد قربانیان این فاجعه انسانی افزوده می شود، توصیه می کنیم تا حد امکان به دستور العمل های پیشگیرانه عمل کنید تا جان خود و خانواده تان از ایم خطر مصون بدارید. اگر مطالب فوق مفید فائده تان بود می توانید با دوستان خود به اشتراک بگذارید تا دیگران هم از جرم های مربوط به ویروس کرونا مطلع شوند. در صورتی که به هر دلیلی مرتکب یکی از جرایم مربوط به کرونا شدید مشاوره با یک وکیل خوب به شما کمک شایانی می کند.

پاسخ به سوالات شما

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.