زمان مطالعه :
۴ دقیقه
جرم مزاحمت تلفنی

جرم مزاحمت تلفنی

آنچه می خوانید...

جرم مزاحمت تلفنی

مزاحمت تلفنی در کشور ما چه مجازاتی دارد ؟ آیا توهین از طریق تلفن، مجازاتی هم دارد ؟ مزاحمان تلفنی حبس هم می شوند ؟ چگونه می توان توهین به صورت شفاهی را به دادگاه ثابت کرد؟ متاسفانه امروزه آمار مزاحمت از طریق فضای مجازی و تلفن برای شهروندان رو به افزایش است، و خیلی از مراجعین به گروه حقوقی وکلای پیروز درخواست مجازات برای این افراد را دارند. اما آیا قانون برای مزاحمت تلفنی ، مجازاتی در نظر گرفته است یا خیر ؟ برای پاسخ این سوالات توصیه می شود ادامه مطلب را مطالعه کنید، با ما همراه باشید .

قانون گذار تمایزی بین مرتکبین جرائم واحد و مرتکبین جرائم متعدد قرار داده است تا عدالت برای هر کدام از آن ها رعایت شود. البته ممکن است در این میان ترکیب جرایم اگر چه ظاهرا به شکل تعدد به عنوان صورعام تشخیص داده شود،اما قانون گذار برای آن ها از سیاست های تخفیفی و اصلاحی هم راستا با وجدین شرایط قرار داده است . پس اینکه دادگاه چگونه به جرم نگاه می کند موجب تشتت آرا و حقوق جامعه می گردد . توهین با تلفن و دستگاه های مخابراتی یکی از این جرایم است که تعارض در آرا صادره را همراه دارد.

جرم مزاحمت تلفنی
جرم مزاحمت تلفنی

تعدد جرایم

اگر مجرم به جرایم متعدد مرتکب شده باشد بدون آنکه به اتهامات او رسیدگی شود، خواه این جرایم به دلایل مختلف تایید نشده باشد و یا جرایم او در فواصل کوتاهی صورت گرفته باشد، باید برای رسیدگی به مجازات او هر چه سریعتر رسیدگی شود .

مثالی در خصوص تعدد جرایم

به طور مثال تصور کنید فردی معتاد بعد از ورود به کشور با مقداری مواد مخدر دستگیر می شود . در این شرایط دادگاه از مجازات ورود، حمل مواد، نگهداری مواد و استفاده از جهات تشدید تعدد مادی صرف نظر می کند، اما از بین تمام این جرایم  که یک فعل واحد مرکتب دارند، عنوان اشد را برای فرد انتخاب می کند و همین اشد را ملاک خود برای تعیین مجازات انتخاب می کند .

منظور از توهین و مزاحمت تلفنی

این بدان معنی است که شخصی از هر رفتار و یا گفتاری استفاده کند که موجب وهن حیثیت و توهین به شخص دیگر شود .

حال این توهین می تواند به صورت نوشتاری و یا شفاهی به شخص منتقل شده باشد . در تمام این موارد توهین به شخص صوت گرفته است . در موارد توهین از طریق تلفن جرم حبس از یک ماه تا شش ماه تعیین می شود.

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

در صورتی که شخصی از طریق تلفن تهدید به قتل کند، آیا همچنان این جرم بین 1 تا 6 ماه حبس است؟

خیر، وکیل پایه یک دادگستری باید به این امر رسیدگی کند، در صورتی که از طریق تلفن، فرد تهدید به قتل و یا پخش عکس های خصوصی فرد کند، برطبق ماده 669 مجازات شلاق 74 ضربه و حبس از دو ماه تا 2 سال برای فرد تعیین می گردد .

افرادی که در صفحات اجتماعی عکس های شخصی دیگران را منتشر می کنند مشمول این قانون نیز هستند .

آیا قانون مجازات برای مزاحمت تلفنی با نهاد های دولتی و شهری هم یکسان است ؟

متاسفانه در این خصوص در قانون پیش بینی نشده است،زیرا  به طور مثال آتش نشانی باید تمام وقت خود را برای صحت این تماس های تلفنی تلف کند، باید قانون به جدیت بیشتری با این افراد برخورد کنند که شخصی به راحتی نتواند برای ارگان های دولتی و خدماتی مزاحمت ایجاد کند .

     کلام آخر

توهین و مزاحمت تلفنی از جمله مواردی است که در آن قانون گذار به شیوه وقوع جرم اهمیت نمی دهد تنها عنوان مزاحمت است که مورد بررسی قرار می گیرد . حال این مزاحمت با تهدید، توهین، تماس های پی در پی و… رخ دهد در هر حال مزاحمت است .در صورتی که مزاحمت از طریق توهین باشد خواه این توهین شفاهی، کتبی و یا تلفنی صورت گیرد، با قواعد مربوط به جرم وحد قانونگذار با آن برخورد می کند .شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با وکلای پایه یک دادگستری در این زمینه مشورت کنید .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *