زمان مطالعه :
۲ دقیقه

آیا جراحی زیبایی زن نیاز به اجازه شوهر دارد؟

آنچه می خوانید...

آیا جراحی زیبایی زن نیاز به اجازه شوهر دارد؟

در سال های اخیر، با افزایش جراحی های زیبایی به خصوص از سوی بانوان، مسائل مختلفی از جمله نیاز به اجازه شوهر برای انجام جراحی زیبایی مطرح شده است. اگر در خصوص این موضوع نیاز به پاسخ فقهی و شرعی دارید، بهتر است که از مراجع دینی سوال نمایید. اما در خصوص مسئله حقوقی، در ادامه مطلب به بررسی بیشتر قوانین جراحی زیبایی زن بدون اجازه شوهر می پردازیم.

جراحی زیبایی زن بدون اجازه شوهر

جراحی زیبایی زن بدون اجازه شوهر

زمانی که تصمیم به ازدواج می گیریم، در واقع از پیش پذیرفته ایم که باید در چارچوب قوانینی جدید گام برداریم تا بتوانیم از نظر حقوقی زندگی آرامش بخشی داشته باشیم و دچار مشکل نشویم.

به طور کلی در قانون ایران، مادّه و قانونی وجود ندارد که زن را از جراحی یا خالکوبی بدون اجازه شوهر منع کند. به همین دلیل، برای جراحی، پزشک و مراکز درمانی نیازی به دریافت رضایت کتبی همسر ندارند. اما طبق قوانین ایران، یکی از مهم ترین وظایف زن در مقابل همسر، تمکین است. تمکین به طور کلی به دو نوع تمکین عام و تمکین خاص تقسیم می شود. تمکین عام به معنای آن است که زن در امور خانوادگی، ریاست همسر خود و اطاعت از او را پذیرفته است و موظف به رعایت آن است.

به این ترتیب، اگرچه طبق قانون مشکلی برای جراحی زیبایی زن بدون اجازه او وجود ندارد، اما در صورت نارضایتی شوهر، این عمل زن سوء معاشرت و عدم تمکین محسوب می شود و در صورت نارضایتی، مرد می تواند اعلام طلاق نماید. اثبات سوء معاشرت زن از سوی مرد، شرط تنصنیف دارایی را نیز از زن سلب می کند. این امر به معنای سلب مهریه زن نیست.

نکته دیگر این است که پرداخت هزینه های جراحی های غیر ضروری و نامتعارف مانند پروتز سینه، جراحی بینی و … به عهده مرد نیست و جزو تکالیف او شرعی و قانونی او به حساب نمی آید. اما اگر جراحی ضروری باشد و در صورت عدم انجام به سلامت زن آسیب وارد شود، هزینه آن جزو نفقه به حساب می آید و از وظایف شوهر است.

 

گروه حقوقی وکلای پیروز، قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
شماره تماس : 26641878-021
آدرس: ولنجک نبش خ هجدهم برج خلیج فارس، طبقه چهارم واحد ۴۰۵

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.