زمان مطالعه :
۴ دقیقه
تجاوز به عنف

حکم تجاوز به عنف و تجاوز جنسی چیست؟

آنچه می خوانید...

تجاوز به عنف یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در مباحث قانونی مطرح می شود. یکی از مهم ترین نقطه اشتراکاتی که در بین تمامی کشور ها وجود دارد مربوط به قوانین تجاوز به عنف است که نسبت به این جرم بسیار سختگیرانه عمل می کنند. در واقع قوانین و مجازات هایی که برای تجاوز به عنف در نظر گرفته می شود بسیار شدید است و با این جرم به طور جدی برخورد می شود. در این مطلب تصمیم داریم تا به بررسی بیشتر این جرم و قوانین مجازات تجاوز به عنف بپردازیم.

قوانین تجاوز به عنف در ایران

تجاوز به عنف چیست؟

اگر فردی به شکل زور و بدون رضایت و با اکراه شخص روبرو به وی تعرض کند و رابطه جنسی انجام دهد تجاوز به عنف محسوب می شود. عنف در معنای لغوی به معنی زور و اجباری بودن و اعمال خشونت است. تجاوز به عنف از جمله جرایمی است که آن را در طبقه بندی جرایمی محسوب می کنند که جنایی هستند.

مجازات تجاوز به عنف در ایران چیست؟

به دلیل حساسیت های بالایی که در موضوع تجاوز وجود دارد، اشد مجازات را برای آن در نظر گرفته اند. در صورتی که این جرم برای فردی اثبات شود با طی کردن مراحل قانونی و بررسی های لازم در خصوص تجاوز در نهایت حکم اعدام برای فرد صادر می شود. مجازاتی که در کشورمان برای تجاوز به عنف در نظر گرفته شده اعدام است.

البته در مواردی گفته می شود که اگر فرد متهم از جرم مرتکب شده خود پشیمان شود و توبه کند به گونه ای که این مساله برای قاضی پرونده محرز شود، حکم اعدام قابل تبدیل به سایر مجازات می باشد. مثل زندان و شلاق و دیه.

اما باید توجه داشته باشید که این تبدیل حکم بسیار مراحل کارشناسی شده ای را طی می کند و در مدت زمان طولانی قابل انجام است.

آیا تجاوز به عنف  شامل رابطه جنسی اجباری زن و شوهر می شود؟

برخی از افراد تصور می کنند که چون معنای تجاوز به عنف به معنی برقراری رابطه جنسی بدون رضایت فرد مقابل است بنابراین اگر زنی رضایت نداشته باشد همسرش با او ارتباط داشته باشد اما وی رابطه برقرار کند مشمول قوانین تجاوز می شود. اما این تصور اشتباه است و روابط اجباری میان زن و شوهر و یا میان کسانی که با هم صیغه موقت دارند تجاوز به عنف محسوب نمی شود. تجاوز میان زن و مردی رخ خواهد داد که هیچ گونه محرمیتی میان آن ها وجود ندارد زیرا که به نوعی زنا محسوب می شود.

انواع راه های اثبات تجاوز جنسی چیست؟

روش ها و راه های مختلفی وجود دارد که با توجه به آن ها می توانند اثبات کنند فردی مرتکب جرم تجاوز شده است:

  • اولین راه این است که فرد قربانی و مورد تعرض قرار گرفته شکایت کرده و ادعا کند که به وی تجاوز شده است. در این موارد قاضی پرونده تلاش می کند براساس اظهارات و نیز شواهد و مدارکی که وجود دارد حکم نهایی را صادر کند. در این موارد علم قاضی می تواند مبنای حکم قرار گیرد. البت علم و فهم قاضی براساس تمامی مدارکی است که بر له ادعای تجاوز وجود دارد شکل می گیرد.
  • دومین راه اثبات این است که فرد متهم به جرم تجاوز 4 دفعه به جرم خود اقرار کند.
  • در مواردی که فرد متهم انکار می کند قربانی می تواند 4 شاهد بیاورد که بر ارتکاب تجاوز شهادت دهند حکم مجازات قابل صدور خواهد بود.

برای این که شواهد و مدارک لازم برای بررسی شکایت تجاوز جنسی جمع آوری شود بسیاری از موارد مورد بررسی قرار می گیرد. برای مثال بدن قربانی می تواند بهترین موردی باشد که در صورتی که تجاوز انجام شده باشد تا 48 ساعت اولیه می توان اثرات آن را مشاهده کرد.

در صورت لزوم حتی می توانند ملحفه هایی که روی ان تجاوز انجام شده باشد را بررسی کنند و دی ان ای منی خارج شده و روی ملحفه را با دی ان ای شخص متجاوز بررسی کنند. در صورتی که شباهت داشته باشد مدرکی برای اثبات تجاوز به فرد قربانی است.

کلام آخر

مساله تجاوز به عنف پیچیدگی های بسیاری دارد از این رو زمانی که پرونده های این چنینی وارد مرحله ی بررسی می شوند از حساسیت زیادی برخوردار هستند. از سوی دیگر نیز مجازاتی که برای آن تعیین شده است (اعدام) وضعیت را دشوار تر می کند.

خوش بختانه افراد برای این که به حقوق خود دست پیدا کنند و بتوانند در دادگاه حکم عادلانه را کسب کنند از بهترین و معتبر ترین وکلایی که فعالیت های حقوقی دارند و مشاوره های حقوقی دقیقی می دهند کمک می گیرند.

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *