زمان مطالعه :
۴ دقیقه
ارتداد در قانون مجازات اسلامی

ارتداد در قانون مجازات اسلامی

آنچه می خوانید...

ارتداد در قانون مجازات اسلامی

ارتداد چیست و فرد مرتد با چه عواقبی  روبرو خواهد شد ؟ حکم ازدواج با فرد کافر چیست ؟ چگونه می تواند ارتداد را اثبات کرد ؟ راه کار های اثبات ارتداد  همسر چیست ؟ ارتداد به معنای خارج شدن از دین اسلام است و به فرد مسلمان که ازدین  اسلام رو برگداند و وجود خدا و حقانیت پیامبر را منکر کند و یا حتی انجام اموری همچون نماز را قبول نداشته باشد مرتد گفته می شود . حال اگر شما هم در رابطه با حکم ارتداد در قانون مجازات اسلامی آشنایی ندارید، ادامه مطلب را مطالعه کنید، گروه حقوقی وکلای پیروز به بررسی این موضوع می پردازند.

ارتداد در قانون مجازات اسلامی
ارتداد در قانون مجازات اسلامی

مرتد کیست؟

به فردی که دچار ارتداد شده مرتد می گویند ومرتد بر دو نوع می باشد.مرتد فطری و مرتد ملی که برای هر کدام از آن ها مجازات مشخصی تعیین شده است .

مرتد فطری

مرتد فطری، کسی است که پدر یا مادر یا والدینش مسلمان بوده اند و او بعد از بلوغ، آیین اسلام را پذیرفته و سپس به کفر روی آورده است .اگر که مرتد مرد باشد، اموال او بین ورثه تقسیم می شود و همسر مرد مرتد فطری  بدون  اقدام به طلاق می تواند از همسرش جدا شود، فرد مرتد فطری محکوم به اعدام می باشد .

مرتد ملی

شخصی که والدین او کافر بوده اند و فرد بعد از رسیدن به سن بلوغ اظهار کفر کرده باشد  اما بعد از آن مسلمان شده باشد و بعد از گذشت مدتی، مجددا به کفر باز گردد، مرتد ملی گفته می شود .

برای تعیین مجازات فرد مرتد ملی ابتدا شخص را به توبه و بازگشت به اسلام دعوت می کنند و سه روز  مهلت می دهند. اگر در این مدت توبه کرد، آزاد می شود و گرنه به اعدام محکوم می گردد .

گروه حقوقی وکلای پیروز ،قبول دعاوی و مشاوره تخصصی در زمینه ملکی، علائم تجاری، خانواده و اختلافات ناشی از قرارداد
تنظیم قرارداد شرکت های خصوصی و دولتی
021-26641878 آدرس اینستاگرام

حکم زن مرتد

زن مرتد، از هر نوع که باشد مرتد ملی یا فطری کشته نمی شود.ابتدا زن مرتد را به توبه فرا می خوانند، اگر توبه کرد، آزاد می شود در غیر این صورت باید در زندان  حبس شود در زمان نماز تازیانه می خورد و در تنگنای معیشتی قرار می گیرد تا اقدام به توبه کند.

نکته قابل توجه

البته لازم به توضیح است که ارتداد و مجازات آن در قانون مجازات اسلامی نیامده است اما از آنجا که در قسمت حدود این قانون بیان شده است که در مورد حدودی که در این قانون نیامده است طبق اصل 167 قانون اساسی عمل می شود و در آنجا نیز حکم مواردی که در قانون نیامده به منابع معتبر اسلامی  ارجاع  شده است و در اکثر منابع معتبر شیعه حکم ارتداد و مجازات آن همان است که  ذکر شد .

نحوه اثبات ارتداد در دادگاه

ارتداد را نمی توان به راحتی در دادگاه اثبات کرد تنها این کار از دو طریق به اثبات می رسد، یک از طریق اعتراف خود شخص مرتد و دوم اینکه دو نفرد مرد عادل بر مرتد بودن شخص شهادت دهند .

حکم ازدواج با شخص مرتد

در صورتی که شخص مسلمانی با فرد مرتد ازدواج کند، عقد آن ها باطل است و رابطه بین آن ها نامشروع  می باشد . اما اگر فردی بعد از ازدواج کافر شود، عقد آن ها بدون طلاق هم باطل می شود، اما در صورتی که فرد مرتد توبه کند  و اگر زن هنوز هم در عده طلاق بوده همسر می تواند بدون تعیین مهریه و عقد مجدد همسر را  دو مرتبه نزد خود بازگرداند و رابطه بین آن ها حلال می شود . در صورتی که بعد از عده زن، فرد به اسلام بازگردد و  توبه کند لازم است تا عقد بین آن ها خوانده شود و برای این عقد مهریه ای جدید تعیین گردد .

در صورت سوالات بیشتر در رابطه با ارتداد می توانید با گروه حقوقی وکلای پیروز مشاوره کنید .

وکلای پیروز

وکلا، حامیان کارآزموده ای هستند که دست در دست دادخواهان و ستم دیدگان،با بهره گیری از قدرت قلم و قوت کلام خود، به حفظ جان، مال و آبروی آنان اهتمام می‌ورزند. از این رو جمعی از وکلا برای ایجاد سایه ای امن از دفاع پیروزمندانه برای شهروندان، اقدام به تاسیس گروه حقوقی وکلای پیروز نموده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.